Ég a gyertya, ég... Hanuka 5782-2021: a nyolcadik, az idei utolsó gyertyagyújtás.

2016. április 17., vasárnap

A Golán fennsík örök időkre Izrael része marad!

Binjámin Netanjáhu miniszterelnök a Golánon tartott kormányülésen kijelentette: a nemzetközi közösségnek ideje tudomásul vennie, hogy a Golán fennsík véglegesen Izrael Állam része, és örök időkig az is marad. 

Netanjáhu az ülésen annak a véleményének adott hangot, hogy Szíria aligha marad az, ami néhány évvel ezelőttig volt, és területén ma különböző terrorcsoportok osztoznak. 

A Közel-Keleten dúló terrorháborúkra és általános politikai bizonytalanságra utalva elmondta még: Izrael a körzetben a megoldás, és nem a probléma.

Faisal Miqdad, Szíria külügyminiszter-helyettese a Golánon – 1967 júniusáig szíriai területen – tartott izraeli kormányülésre és Netanjáhu kijelentésére utalva azt mondta, hogy annak semmi jelentősége nincs, és Szíria a Golán fennsíkot nem foglalhatja vissza, csak vérrel és áldozatokkal. ◙

2016. április 16., szombat

Jó hetet emitt – kellemes vasárnapot amott!


Legyen jó hetetek, nem-zsidó olvasóimnak kellemes vasárnapja, mindenkinek gyönyörű tavasza!

Fent egy fonott havdala-gyertya látható. 

A Hávdálá – הבדלה – héberül elválasztást jelent, a Szombat elválasztását a hétköznapoktól. Az égő Hávdálá-gyertya – nér hávdálá, נר הבדלה – fényénél pohár borra és illatos füvekre mondjuk az ilyenkor hagyományos áldásokat. ◙ 

Rendkívüli biztonsági készültség a Templomhegyen

POSZTER A TEMPLOMHEGYEN: "A KÉP VILÁGOS, SEMMI SZÜKSÉG KAMERÁKRA!"

Binjámin Netanjáhu miniszterelnök csütörtökön bejelentette: a Pészách ünnep közeledtével megerősítik a rendőrségi jelenlétet Jeruzsálemben, a Templomhegyen és az Óvárosban. 

Az intézkedés indoka a várható arab zavargások megelőzése. A hét napos ünnep április 22-én, péntek este kezdődik és a következő péntek estéig tart, de az ünnep hetedik napjára következő szombattal együtt április 30-ig, vagyis nyolc napon át jelentős zsidó jelenlétre számítanak az Óvárosban, főképpen a Nyugati Fal előtti térségen.

A védelmi erők minden szükséges lépést megtesznek a szenthelyek békéjének a megőrzésére. A miniszterelnök felszólította a vallási vezetőket úgy zsidó, mind muzulmán oldalon, hogy közösségeiket szólítsák fel nyugalomra.

A mecsetekben huzamosabb ideje uszítás folyik Izrael és a zsidó lakosság ellen, amelyben aktív részt vesz a Palesztin Autonómia vezetése, de az izraeli Muzulmán Mozgalom északi ágának a vezetője, Ráed Szálách sejk is, akit az ünnep végéig kitiltottak az Óvárosból. 

A hangulatkeltés fő motívuma az, hogy "a zsidók" birtokba akarják venni a Templomhegyet, hogy lerombolják az ott álló El Aksza és az Omár mecseteket és helyükbe felépítsék a Harmadik Szentélyt.

Netanjáhu már több ízben is kijelentette, hogy a Templomhegy státusza változatlan marad, és ott továbbra is a jordániai központú muzulmán hitbizomány, a Wakf rendelkezik. 

Az utóbbi hetekben vitára adott okot a video-kamerás ellenőrző rendszer, amelyet az izraeli hatóságok a jordániai féllel való egyeztetéssel szereltek fel a rendbontások megelőzésére. 

A palesztinok azért tiltakoznak, mert a kamerák felvételei által kiemelhetők a Templomhegyen kődobáló, nem-muzulmán jelenlévőket inzultáló tömegekből a főkolomposok. ◙