Ég a gyertya, ég... Hanuka 5782-2021: a nyolcadik, az idei utolsó gyertyagyújtás.

2016. február 29., hétfő

Saul fia - megvan a legértékesebb trófea ♦ Örülök? Nem. ♦ Ben sel Saul – Izraelben is vetítik


Los Angelesben elnyerte a legjobb idegen film Oscar díját a Nemes Jeles László által rendezett "Saul fia" című nagyjátékfilm.

Izraelben is vetítik. Az itteni lapokban is megjelentek méltatások az Oscar-díjkiosztásokkal kapcsolatos cikkekben: a "Ben sel Saul" (בן של שאול) látható több izraeli moziban, héber feliratozással.

A nagyon tehetséges, mindössze 39 éves rendező saját visszaemlékezése szerint már 10 évesen horrorfilmet készített a ház pincéjében. Most ezt nagyban ismételte meg: az auschwitzi Sonderkommando elfásult zsidó páriájának lelki vívódásait kísérelte meg boncolni. Aki látta a filmet, sokáig nem fog tudni mosolyogni. (Itt ajánlom Hermann Ildi nagyszerű képsorozatát, amelyben a szereplőkről villant fel egy-egy portrét, filmforgatás közben.)

Hogy mit nyert az alkotással a filmművészet? Egy, a Holokausztról szóló, minden eddiginél egyedibb rémfilmet.

Nem láttam a Saul fiát. Nem is tervezem megnézni. Eleget járták körül a témát, a történelem eddigi legnagyobb botrányát ahhoz, hogy a népek a zsidó népet a Holokauszttal asszociálják, hogy a legtöbb Izraelen kívül – például Magyarországon – élő zsidó a maga önazonosságát  a Holokauszt árnyékában alakítsa. És ez nem jó, nem egészséges.

A múltat eltörölni nem lehet, de örülnék az olyan filmeknek, amelyekben a rendezői fantázia Izrael jövőjébe tekint. Olyan filmeknek, amelyek talán nem nyernek nemzetközi díjakat, de azt üzenik a nézőnek, hogy a sikeres Zsidó Állam (amely, és ezt dőreség lenne tagadni, Auschwitz hamujából támadt fel) biztosítja, hogy soha, a történelem hátralévő éveiben sorsunkat más ne vehesse kezébe. 

Amúgy "látatlanul" is őszintén gratulálok Nemes-Jeles Lászlónak, Clara Royer-nek, Röhrig Gézának és a film többi alkotójának és szereplőjének. ◙

2016. február 27., szombat

Fedezd fel a héber nyelvet! ♦ Érték és rend

Az ÁJIN – RÉS – KÁF/CHÁF (ע-ר-כ) hármasból álló gyökkel értéket, rendet, szerkesztést fejez ki a héber nyelv.

Az alapszó az erech (ערך), ami értéket jelent, anyagi és szellemi értéket egyaránt. Többesszámban: áráchim, értékek (ערכים). 

A böerech (בערך) kifejezés értelme: körülbelül.

Innen ered az értékelést, becslést jelentő hááráchá (הערכה) kifejezés is. 
A muárách (מוערך) – becsült, értékelt: árura, de emberi teljesítményre is használatos.

A láároch (לערוך) ige jelentése: (el)rendezni, (meg)szerkeszteni. Az újság szerkesztője például oréch (עורך), ha hölgy az illető, akkor orechet (עורכת). Az árichá (עריכה) újság- vagy könyvszerkesztést jelent.

Az emberek közötti vitás kérdéseket rendezi a törvény előtt – több-kevesebb sikerrel – az ügyvéd, héberül oréch-din (עורך דין), illetve, ha hölgy az illető, akkor orechet din (עורכת דין). A din (דין) törvényt jelent.

A kiállítás vagy bemutató – tááruchá (תערוכה)ami ugyancsak a rendezéssel áll kapcsolatban.

A zsidóság vallástörvényi kódexe a „Sulchán áruch” (שולחן ערוך), ami terített asztalt jelent: a vaskos könyvben a zsidó vallási törvények és szabályok találhatók logikai rendbe szedve.

Az izraeliek által jól ismert, de kevéssé népszerű  „mász erech muszáf” (מס ערך מוסף), rövid formában „máám” (מע"מ), az értéktöbblet-adó.

Figyelem, buktató: a hasonlóan hangzó, „hosszú” jelentésű ároch (ארוך) szónak és az abból képzett szavaknak fentiekhez semmi köze sincs, minthogy azokat ALEF betűvel írják. Ez vonatkozik a dátum szóra – táárich (תאריך) – is. ◙

HÉBER NYELVTANÍTÁS, SKYPE-ON IS:
HALMOS LÁSZLÓ
052-3260834
+972-52-3260834
izraelihirlevel@gmail.com

2016. február 26., péntek

Fejszés támadás Máálé Ádumimban ♦ A "Kenjon" biztonsági őre életéért küzdenek az orvosok ♦ A terrorista elmenekült

Péntekre virradó éjjel a Jeruzsálemtől keletre fekvő Máálé Ádumim város bevásárló központját őrző őrt ismeretlen palesztin fejszével támadta meg.

A 48 éves, fegyvertelen őr életveszélyes sérüléseket szenvedett, A jeruzsálemi Hadassza – Éjn Kerem kórházba eszméletlen állapotban szállították be. Pénteken este még küzdöttek az életéért az orvosok.

A merénylő elmenekült a helyszínről, útjában eldobta a véres baltát.

A határrendőrök kutatják a nyomait.

Pénteken nem engedték be a Máálé Ádumimban dolgozó palesztin arabokat munkahelyeikre. 


Szerdán a 30 éves, kétgyerekes apa, Ejál Gelman, Kárméj Cur település lakosa esett áldozatul a palesztin terrornak a Gus Ecion településtömbbe vezető útelágazásban.

Egy arab késsel támadott rá, mire egy helyszínen tartózkodó katona a támadóra lőtt, de Gelman elmozdult és a terroristának szánt töltény halálosan megsebesítette. ◙

2016. február 25., csütörtök

Főhajtás Psota Irén emléke előtt


Csütörtökön, február 25-én, életének 87. évében, hosszas betegeskedés után Budapesten elhunyt Psota Irén kétszeres Kossuth díjas színésznő.

"Minden műfajban és minden szerepében kiemelkedőt alkotott. A színpadon és a magánéletben is rendkívüli hatással volt a kollégáira és a közönségre. Egyedi orgánuma és megjelenése különlegessé tette a legkülönlegesebbek között. Szeretett élni, és az élet is szerette őt." - olvasható a Madách színház gyászjelentésében.
Emlékét számos izraeli tisztelője is kegyelettel megőrzi. ◙

2016. február 22., hétfő

Jeruzsálemtől keletre Izrael újabb 12 illegális beduin építményt bontat le ♦ A beduinok: „Az izraeli megszállás kiszorít minket élőhelyeinkről”

AZ EURÓPAI UNIÓ JELÉVEL – IZRAEL LEBONTJA A BEDUINOKNAK ÁLLAMI TELKEKEN ÉPÍTETT HÁZAKAT

Júdea és Somron területeinek a civil közigazgatása, héber nevén a „Háminhál háezrachi” (המנהל האזרחי), amely a Nyugati Part  polgári közigazgatásáért felel, a napokban értesítést küldött 12 illegálisan felhúzott beduin épület bontási parancsáról. A lebontandó objektunok között szerepel egy hirtelenében megépített mecset is.

A Palesztin Hatóság sietve sajtótúrát szervezett a szóban forgó területre, amely a Jeruzsálemtől keletre fekvő Máálé Ádumim település közelében terül el, a Holttenger felé vezető országút mentén.

Jeruzsálem városházának nincs tudomása a lebontási utasításról.

A beduinok a területet Dzsabal Al-Baba néven ismerik. Az itt élő törzset Izrael hatóságai az ötvenes években telepítették ki a mai Tel-Arad vidékéről, és az akkor jordániai fennhatóság alatt álló területre költöztek.

A sivatagi hegyek szabdalta „E1 terület” sovány legelőin állatokat tartanak, de az utóbbi években – az Autonómia késztetésére és masszív európai támogatással – kész tényeket igyekeznek teremteni, állandó jellegű beduin település létesítésével.

Izrael viszont errefelé tervezi bővíteni Máálé Ádumim települést, és nagyobb arab település szomszédsága nélkül kívánja biztosítani a Jeruzsálemet a Holttengerrel összekötő országutat.

A Palesztin Autonómiának a dolgok természetéből fakadóan ennek megakadályozása, vagy legalább megnehezítése a szándéka.

A beduinok panaszkodnak: Izrael az elmúlt évek során építményeik tucatjait bontatta le, és több ízben állataikat is elkobozták.

Az Egyesült Államok határozottan ellenzi az újabb beduin-áttelepítést, illetve a zsidó település kiterjesztését. Izrael viszont bármilyen jövőbeni békeegyezmény feltételének tartja e terület birtoklását. ◙

Izraeli-amerikai közös hadgyakorlat ballisztikus rakétatámadás kivédésére


Vasárnap Izrael több pontján megkezdődött a 2001 óta kétévenként tartott "Juniper Cobra" elnevezésű közös hadgyakorlat, amelyen a Cáhál, az Izraeli Hadsereg és az Egyesült Államok hadseregének 1700 katonája vesz részt.

A hadgyakorlat célja az ellenséges ország (ez alatt általában Iránt értik) által indított ballisztikus rakétatámadás kivédése, illetve a két hadsereg zökkenőmentes hadműveleti együttműködésének a gyakorlása egy előálló vészhelyzetben.

A hadgyakorlat csütörtökig tart, és annak során egyes országutakon katonai járművek lassíthatják a forgalmat. ◙

2016. február 20., szombat

Libanoni lapjelentés: Kínzásokba halt bele az 1986-ban foglyul ejtett Ron Arad navigátor

AZ UTOLSÓ FÉNYKÉP: 1987-BEN, AZ 'AMAL' FOGSÁGÁBAN

A Beirutban megjelenő Daily Star újság beszámolója szerint a libanoni hadbíróságon egy Mufid Kuntar nevű személy tárgyalása során szóba került Ron Arad izraeli navigátor sorsa.

Arad gépe 1986. október 16-án egy PFSZ-állás bombázása során idő előtt felrobbant bomba miatt kárt szenvedett, és a pilótával együtt ejtőernyővel katapultált. A pilótát a Légierő különleges alakulatai kimentették, míg Arad az Amal szervezet fegyvereseinek a kezébe került, amely 1987-ben a Hezbollah-nak szolgáltatta ki a navigátort.

A legutolsó életjel Ron Aradtól egy levél volt, amelyet családjának írt, és amelyet 1987. októberében juttattak el Izraelbe.

Kuntár, akit a hadbíróság azzal gyanúsít, hogy kapcsolatba lépett az izraeli titkosszolgálattal és tájékoztatást adott Arad sorsáról, a libanoni polgárháborúban egy fegyveres csoport parancsnoka volt. Rajta kívül még négy személyt gyanúsítanak ugyanezzel.

Kuntar elmondása szerint 1988-ban jelentést kapott, mely szerint Aradot egy katonai egység tartja fogságban, de nem sikerült kihallgatniuk. Elmondása szerint megdöbbentette őt Arad állapota, akit fogvatartói akkor már hónapok óta vertek és kínoztak.

Később úgy hallotta, hogy Arad zuhanyzóba ment, és miután sokáig nem jött ki onnan, fogvatartói benyitottak és holtan találták. Kuntar értesülése szerint Aradot a libanoni hegységben, egy erdőben temették el.

Az egyik gyanúsított ugyancsak Arad eltemetett maradványaival kapcsolatban találkozót kért Libanon akkori elnökétől, Emile Lahoud-tól.  

A hadbíró elrendelte a tárgyalás elhalasztását és annak zárt ajtók mögötti folytatását, a volt libanoni elnök említése miatt. 

Izrael hivatalosan légbőlkapottnak nevezte a beiruti lap értesülését, azt azonban elismeri, hogy a terrorszervezetek kísérleteket tettek Arad földi maradványainak a felkutatására. ◙

2016. február 19., péntek

Szünet nélkül... Határrendőröket támadott hátba a palesztin arab az Óvárosban – agyonlőtték


Újabb terrortámadás színhelye volt pénteken reggel a jeruzsálemi Óváros Damaszkuszi kapuja (héberül Söchem-kapu, Sáár Söchem, שער שכם) előtti térség.

Egy arab férfi késsel hátbatámadott két határrendőrt. Mindketten könnyebben sérültek meg, egyikük a támadót agyonlőtte. 

Rendőrségi jelentések szerint a terrorista a 20 éves Mohammed Abu Khalaf volt, a Jeruzsálemtől északra fekvő Kafr 'Aqab faluból. ◙

Katonát gyilkolt a tizennégy éves palesztin


Csütörtökön este a Jeruzsálemtől északkeletre fekvő Sáár Binjámin település ipari parkjában lévő Rami Levy szupermarketben két 14 éves arab késsel támadt a vásárlókra.

Tuvja Jánáj Weissman 21 éves törzsőrmester fatális sérüléseket szenvedett, amelyekbe később belehalt. A katona, aki polgári ruhában szombati bevásárlását intézte, Máálé Michmás település lakosa volt, és a Náchál-brigád előképző tanfolyamán tanult.

Egy másik vásárló közepesen sérült meg.

Az egyik támadót egy fegyvert viselő vásárló agyonlőtte, a másikat súlyosan megsebesítette. A gyilkosságot elkövető, agyonlőtt palesztin Iham Szabach volt, Bitunia palesztin város lakosa. 

Weismann törzsőrmester fiatal feleséget, négyhónapos kislányt, szülőket és három testvért hagyott maga után. ◙

2016. február 17., szerda

Fedezd fel a héber nyelvet! ♦ Égre néző

„A bölcsek ragyogni fognak, mint a mennybolt ragyogása, és sokak megigazítói mint a csillagok, örök időkre” – ezzel a lírai hasonlattal illeti Dániel könyve (12:3) az utolsó időkben fellépő igaz tanítókat.

Idézzük meg eredeti nyelvén is a Szentírás egyik legszebb mondatát: „Vöhámászkilim jázhiru közohár háráki’á umácdikéj hárábim kökochávim löolám váéd”
 וְהַמַּשְׂכִּלִים יַזְהִרוּ כְּזֹהַר הָרָקִיעַ וּמַצְדִּיקֵי הָרַבִּים כַּכּוֹכָבִים לְעוֹלָם וָעֶד

A mászkil משכיל jelentése tanult személy, az észt jelentő széchel – שכל – szóból. A hászkálá – השכלה – jelentése: művelődés, műveltség, végzettség.

A jázhiru és a közohár szavak a zohár – זוהר – ragyogás, fénylés szó ragozott alakjai. A Zohár címet adták a zsidó ezotérika legjelentősebb alkotásának is.

A ráki’á – רקיע – mennyboltot jelent: a sámájim – שמיים – azaz ég, menny rokonértelmű kifejezése. A ráki’á szó rokonságban áll a háttér jelentésű rék’á – רקע – szóval. 

(A ’ [felsővessző] pillanatnyi megállást jelent szó közben.)

A kochávim – כוכבים – csillagok. Egyes számban kocháv – כוכב. Csillag.

A Nap héberül semes (שמש), de használatos rá a chámá (חמה) kifejezés is, a chám (חם), azaz meleg szóból. A vele kapcsolatos fogalmak mindkettőt használják. A napfelkelte – zrichát hásemes (זריחת השמש), vagy röviden zrichá (זריחה), míg a napnyugta – ski’át hásemes (שקיעת השמש), vagy ski’á (שקיעה).

A napfogyatkozás viszont likuj háchámá (ליקוי החמה), ahol likuj fogyatkozást, hiányosságot jelent. Például, ha valakinek nagyon kevés esze van, akkor az illető loké böszichlo (לוקה בשכלו); a széchel (שכל), mint feljebb tanultuk, észt jelent.

Vissza az égiekhez. A Hold héberül járéách (ירח), de itt is létezik egy rokonértelmű szó: a l’váná (לבנה), a láván (לבן), azaz fehér szóból. Az újhold – járéách chádás (ירח חדש), vagy járéách bömolád (ירח במולד) vagyis „hold születőben” – ekkor kezdődnek a zsidó hónapok. 

A telihold – járéách málé (ירח מלא).

A műholdra a héber nyelvújítók a lávján (לוויין) kifejezést alkották meg – a livá (ליווה), kísér igéből.

Az Esthajnalcsillagként is ismert Vénusz bolygó héber neve – Noga (נוגה). A név első ízben a Talmudban jelenik meg.

Az égen vöröslő Mars bolygó héber neve – Má’ádim (מאדים), a vöröset jelentő ádom (אדום) szóból.

A Jupiter, a Naprendszer legnagyobb bolygója a Cedek (צדק) nevet kapta. Ez a szó igazságot jelent, és a Talmudban azért adták neki ezt a nevet, hogy ellentétben álljon a bolygó latin névadójával, Jupiterrel, a rómaiak főistenével. ◙

Héber nyelvtanítás SKYPE-on is:
Halmos László
izraelihirlevel@gmail.com
052-3260834

2016. február 16., kedd

Vak elé ne tegyél gáncsot! ♦ Betartjuk? Igen!

לפני עיוור לא תתן מכשול
Vak elé ne tegyél gáncsot! 
– parancsolja az Örökkévaló Isten Izrael népének Mózes III. könyvében (19:14).

Izraelben elvégeztek egy kényes kísérletet: rejtett videókkal rögzítették, hogy mit tesznek az emberek, amikor egy vak ember 200 sékellel a kezében arra kéri őket, váltsák fel azt két 10-esre. (Mintegy azt hiszi, hogy 20 sékeles bankjegyet tart a kezében.)

Hasonló kísérletet az Egyesült Államokban és Ausztráliában is elvégeztek. Az ott készített felvételeken a járókelők többnyire tájékoztatták az illetőt, hogy több pénzt tart a kezében, de voltak olyanok, akik a helyzetet kihasználták és elvették a nagyobb összeget.

Az izraeli nemzeti-vallásos Áruc Séva hírportálján közzé tett videón látható, hogy több tucat izraeli közül senki sem csapta be a vak embert, és mindenki megmondta neki: nem 20, hanem 200 sékelt tart a kezében. 

Olyan járókelő is akadt, aki adott neki 20 sékelt, anélkül, hogy a 200-at elvette volna.

Izrael népe betartja a Tóra törvényei közül talán a legemberibbet...
*
Bárki, akinek volt szerencséje hosszabb időt eltölteni Izraelben, megtapasztalhatta azt a segítőkészséget, ami (főleg vészhelyzetben, a szerk.) a helyieket jellemzi, még az ismeretlenek felé is. 

A zsidó állam polgárait sújtó palesztin terrorhullám közepette is számos alkalommal nyilvánult meg az izraeli társadalmat jellemző testvéries és felelősségteljes magatartás a közelmúltban. 

A közterek biztonsági kameráinak felvételein többször látni lehetett, amint sokan a terrortámadások után sem a menekülést választották, hanem a sebesültek megsegítésére siettek.

FORRÁS: Szombat folyóirat, amely átvette és kommentálta az Aruc Séva videóját. A vonatkozó Tóra-parancsot e blog szerkesztője tette a cikk felvezetőjévé.

2016. február 15., hétfő

Izrael volt miniszterelnöke, Jeruzsálem egykori polgármestere bevonult a börtönbe ♦ Olmert tagadja a korrupciós vádakat

A KOL JISZRÁÉL HÍRPORTÁL ILLUSZTRÁCIÓJA

Ehud Olmert, Izrael volt miniszterelnöke, korábban Jeruzsálem polgármestere február 15-én, hétfőn reggel 10 órakor bevonult a ramlei Máászijáhu börtönbe, hivatali korrupció és az igazságszolgáltatás akadályozása miatt kirótt 19 hónapos szabadságvesztés letöltésének megkezdésére.

A szabadságvesztés időtartama 27 hónapra növekedhet, amennyiben Olmertet további vádpontokban is vétkesnek találják.

A politikus előre elkészített video-nyilatkozatban cáfolta bűnösségét bármiféle korrupcióban. 

"Izrael népének biztonságáért küzdöttem. Szerteágazó tevékenységem során követtem el hibákat, de azok nem kriminális természetűek voltak. Mint azt az igazságügyi fórumokon is hangsúlyoztam, soha, semmiféle megvesztegetési pénzt nem fogadtam el. Miniszterelnökként semmiféle törvénybe ütköző tettet nem követtem el. Nehéz szívvel kezdem a rám kirótt büntetés letöltését, és megköszönöm barátaim kiállását mellettem, ami nagyban segíteni fog az előttem álló időben". 

Mától tehát egy volt államelnök (Mose Kácáv, akit szexuális molesztálás miatt ítéltek letöltendő börtönbüntetésre) mellett immár egy volt miniszterelnök is rácsok mögött fizet az egyszerű polgár számára is méltatlan viselkedésért.

Ez egyrészt az államrend stabilitását, igazságszolgáltatásának az erejét, másrészt viszont a felső vezetők túlzott hatalmát, a zsidó állam egykori idealizmusának végét, a társadalom aggasztó anomáliáit jelzi. 

A ma 71 éves Ehud Olmert 1993 és 2003 között töltötte be Jeruzsálem polgármesterének a tisztjét, 2006 és 2009 között pedig a Likud párt jelöltjeként miniszterelnök volt. 

Olmert a börtönben nem részesül különleges bánásmódban, de öt hónap múlva már kaphat szabadságot. 

A jeruzsálemi Holyland ingatlan-üggyel kapcsolatban öt további elítélt személy kezdi meg szabadságvesztés-büntetésének letöltését különböző fegyház-intézetekben, egy részük Olmerténél is hosszabb időre. ◙

2016. február 14., vasárnap

Hat halott, 11 sebesült az 1. autópályán ♦ A Jeruzsálem és Bné Brák között közlekedő 402 autóbusz parkoló teherautónak ütközött ♦ Gyerekek a halottak között


Súlyos baleset történt vasárnap este a Tel Avivot Jeruzsálemmel összekötő 1. számú műúton, amikor a Jeruzsálemből Bné Brákba tartó 402. számú, „mehadrin” – a férfi és női ultraortodox utasokat külön utaztató – autóbuszjárat sofőrje a Latrun- és az Ánává- elágazás között teljes sebességgel egy, az útpadkán parkoló nagy teherautó darujának ütközött.

Az ütközés az autóbusz oldalát szinte lenyírta: az utasok szerteszét repültek a busz belső terében, mások kirepültek a járműből.

A balesetet az okozta, hogy a márvány-csempéket szállító nagy teherautó részben „belógott” a jobboldali, szélső forgalmi sávba.

A teherautó sofőrje 40 éves, kelet-jeruzsálemi arab. Az autóbusz sofőrje kihallgatása során azt állította, hogy nem vette észre az útpadkán parkoló teherautót. 

Esti jelentések szerint a balesetnek hat halálos áldozata, egy igen súlyos és tíz közepes vagy könnyebb sebesültje van.

A Kol Jiszráél, az Izraeli Rádió közlése szerint a rendőrség az autóbusz vezetőjét gondatlanságból elkövetett halálokozással gyanúsítja, és az igazságügyi eljárás kezdetéig  előzetes letartóztatását kérte a bíróságon.

A sofőr egy évvel ezelőtt okozott kisebb balesetet. 

2016. február 13., szombat

Avigdor (Janusz) Ben-Gal 1936 – 2016


Szombaton súlyos betegség következtében életének 80. évében elhunyt Avigdor „Janusz” Ben-Gal, az Izraeli Hadsereg legendás tisztje, a Jom kippuri háború egyik kiemelkedő képességű parancsnoka.

Ben-Gal a lengyelországi Lodzban született. Szülei elpusztultak a Holokausztban. Ő, mint hároméves gyerek nővérével Oroszországon és Közép-Ázsián keresztül eljutott Tel Avivba, ahol egy távoli rokon nevelte fel őket.

Az első háború, amelyben részt vett, az 1956-os Szináj hadjárat volt. Később, az 1967-es Hatnapos Háborúban már kitűnt bátorságával és leleményességével, amikor egy egyiptomi erődöt bevett.

Az igazi megmérettetés a Jom Kippuri Háborúban várt rá. Mint az Északi Hadtest (Pikud Hácáfon) 7. páncélos brigádjának a parancsnoka két héttel a háború kitörése előtt figyelmeztette a vezérkart a veszélyre. 

Az erőteljes mozgósítás-követelés miatt sokan őrültnek nevezték: az október 6-án bekövetkezett egyidejű egyiptomi és szíriai támadás után csak az ő egysége várta felkészülten a Galilea felé előretörő szír erőket.

Az Északi Hadtestnek 1977-től 1981-ig volt a parancsnoka, tábornoki rendfokozatban.

A polgári életbe történt visszavonulása után az Izraeli Légiipari Vállalat (Táászijá Ávirit) igazgatótanácsának az elnöke volt.

Egy 2007-ben tartott katonai konferencián súlyos kritikával illette a vezérkart és a hadsereget: a technológia szerinte túlzott alkalmazása a katonákból bio-gépeket csinál. „A parancsnokok e-mailben értekeznek a beosztottakkal, ahelyett, hogy személyesen vennének részt a gyakorlatokon” – panaszolta. 

Ben-Galra mint Izrael legújabbkori történelmének egyik hősére emlékezünk. ◙

UNESCO védelmet kapott a jeruzsálemi Izrael Múzeumban őrzött Aleppói kódex


Az Aleppói kódex, héber nevén Keter Árám Cová – כֶּתֶר אֲרָם צוֹבָא – egy több, mint ezer éves irat-csomó. Hatvan évvel ezelőtt került Izraelbe a szíriai Halab (Aleppo) városból, ahol a közelmúltig az egyik legősibb zsidó közösség élt.

A kódex a jeruzsálemi Izrael Múzeum féltett kincse: a Tánách-ból, a héber Bibliából kézzel írt lapokat tartalmaz. 

Az eredetileg 500 oldalas kódexből mára csak 300 lap maradt, a többi 200 rejtélyes módon eltűnt.

A kódexet most az UNESCO, az ENSZ kulturális és tudományos szervezete felvette a védett tárgyak listájára.

Eddig három olyan tétel szerepelt a listán, amit Izraelben őriznek. 

Az egyik az ugyancsak az Izrael Múzeumban található Rothschild-gyűjtemény, XV. századbeli illusztrált kéziratokkal, a másik a Jád Vásém központ gyűjteménye, ami a Holokauszt áldozatainak nevét és történetét dokumentálja.

A harmadik, a listán felsorolt védett tárgyat az izraeli Nemzeti Könyvtárban őrzik: ez pedig Sir Isaac Newton 7200 oldalas kézirat-gyűjteménye teológiai témákról. ◙

FORRÁS: ZSIDO.COM PORTÁL; WIKIPEDIA

2016. február 11., csütörtök

Naftali – Netanjáhu 1:0 ♦ A miniszterelnöki rezidencia gondnokának 170 ezer sékeles kártérítést ítéltek meg


A cím egy végeredmény, de nem focimeccsé: sokkal komolyabb mérkőzést nyert meg egy ismeretlen szefárd izraeli az ország legismertebb családja ellen.

Meni Naftali gondnokként volt alkalmazva a Netanjáhu-család rezidenciáján.

A korábban harci alakulatoknál szolgált Naftali tavaly március 19-én pert indított az állam és volt munkáltatói ellen méltatlan bánásmód és sorozatos, személyes megaláztatások miatt, amelyben vallomása szerint a ház „úrnője”, Szárá Netanjáhu asszony, a miniszterelnök neje részesítette.

A gondnok, akit összesen 20 hónapig foglalkoztattak a jeruzsálemi miniszterelnöki rezidencián, megnyerte a pert: a munkaügyi bíróság szerda délután 170 ezer sékel összegű kárpótlást ítélt meg számára.

Meni Naftali felpanaszolta a visszatérő, megalázó letolásokat, az őt, családját, törzsét is sértő megjegyzéseket és dühkitöréseket Sára asszony részéről („ti szefárdok úgy zabáltok, mint az állatok”), aki terített asztalt borított fel, edényeket tört össze.

A Netanjáhu-család elutasítja a vádakat. „Az ítéletből kirajzolódó kép messze van a valóságtól” – hangzik a mentegetőzés a legmagasabb helyről. A család ügyvédje szerint a rezidencia többi alkalmazottja emberi, családias hangulatról tanúskodik, mely szerint a rezidencián soha, senki a hangját sem emelte fel rájuk.

Naftali mindenesetre elégedett: az ítéletet Dávid győzelméhez hasonlítja Góliát fölött. Azt is hozzátette, hogy még nem közölt mindent: kilátásba helyezte, hogy további részleteket is „fel fog dobni” a Netanjáhu-család testközelségében átéltekről.

Hanem azért kis szépséghibája van az egész ügynek: a kártérítési összeget az állam utalja ki, azaz mi, adófizető polgárok fizetjük, miután hivatali rezidenciáról van szó...

2016. február 10., szerda

Február – itt a nyár! ♦ A jövő héten 30 fok is lehet


Szerdán délben Tel Avivban 17 fokot mértek, csütörtökön sem lesz melegebb. 

Csütörtökön reggel még eső lehetséges. Pénteken és szombaton derült, de még az évszaknak megfelelő értékeket jósol a meteorológiai előrejelzés. 

Vasárnaptól lép be a változás: a Földközi tenger felől fúvó hűvös, téli, északi-északnyugati széláramlatot felváltják a „hamszint” hozó száraz sivatagi keleti-délkeleti szelek.

Kedden Tel Avivban 24, szerdán már 28 fokos délutáni csúcs várható.

Legutóbb 2010 februárjában volt rövid ideig tartó kánikula: a csúcs 33 fok volt a Negevben.

Ez vajon a tél vége? A válasz: nem. Az esőzések még visszatérhetnek márciusban és áprilisban. ◙

2016. február 9., kedd

Ortodox kóser intifáda


Hétfő este a katonai rendőrség emberei megjelentek Asdod ultraortodox negyedében, hogy néhány sorozási jelentkezést elmulasztó fiatalt "begyűjtsenek".

Percekkel a gépkocsi megjelenése után chárédi (ultravallásos) fiatalemberek vették körül az autót és sértő szavakat kezdtek skandálni. Miután a rendőrök kiszálltak, lökdösődésre is sor került. További férfiak is megjelentek, akik – felfordították a járművet.

A katonai rendőrök rádión kértek erősítést, ami perceken belül megérkezett. A tömeg ekkor kövekkel kezdte dobálni a rendőrségi autókat. A kiérkezett rendőrök hamar szétszórták a demonstrálókat. 

Személyi sebesülés nem történt, több rendőrségi autóban kár keletkezett. ◙

FORRÁS: ynet, a Jediot Ahronot hírportálja

2016. február 8., hétfő

Palesztin felmérés: meredeken csökken a harmadik intifáda támogatottsága ♦ Abbászra 36%, Hanijjére csak 22% szavazna

Ha hitelt adhatunk a Palesztin Autonómia közvélemény-kutató intézménye, a Ramallah-i székhelyű AWRAD felmérésének, a palesztin lakosság egyre nagyobb hányada kihátrál a harmadik,  „késes” intifáda mögül.

A vasárnap közzétett felmérés ugyanis drasztikus esést: a tavaly őszi 63 helyett 43 százalékot mutat az Izrael zsidó lakossága ellen tavaly ősszel indított harmadik intifáda támogatottsága.

A közvélemény-kutatás során összesen 1200 palesztin lakost kérdeztek meg. A hibahatárt 3 százalékpontban jelölték meg.

A válaszadók 79 százaléka ellene van a Palesztin Autonómia feloszlatásának, 80 százalék azonnali választásokat íratna ki; 36 százalék Mahmud Abbászra, a Palesztin Autonómia Hatóság Izraellel tárgyalásra hajló elnökére szavazna, míg csak 22 százalék adná le voksát Iszmail Hanijjére, a Hamasz vezetőjére, aki minden, Izraellel folytatott megbeszélést időpocsékolásnak tart.

Ugyanakkor 35 százalék elégedetlen Abbász tevékenységével, Hanijje aktivitásával viszont 38 százalék elégedetlen.

Úgy tűnik, hogy a Gázai-övezetben éppen a ramallahi vezető, Abbász népszerűsége növekszik – ő ott 46 százalékot kapott – , míg a diktatórikus módszerekkel kormányzó Hamasz-vezér, Hanijje támogatottsága mindössze 20 százalékon áll. 

2016. február 7., vasárnap

Katonát késeltek Askelonban ♦ Sérülése könnyű, a tettest rövid üldözés után lelőtték

AZ ÁRTALMATLANNÁ TETT TÁMADÓ 
Photo: Avichai Segev

Vasárnap reggel fél kilenckor az askeloni központi autóbuszállomás közelében, a Ben Gurion úton késsel megszúrtak egy katonát. 

Egy másik katona a megszúrt katona fegyverével a menekülő után eredt és rövid üldözés után megállásra szólította fel. Miután a tettes ennek nem tett eleget, a katona többször a menekülőre lőtt és súlyosan megsebesítette.

A tettes a Jediot Ahronot hírportálja szerint "idegen állampolgár": amint később közzé tették, szudáni migráns, aki a kórházban belehalt sebesülésébe. ◙

2016. február 6., szombat

Negevi beduin városban késeltek zsidó asszonyt ♦ Állapota kielégítő ♦ Közlési tilalom a nyomozás részleteire

RAHAT, UTCAI PIAC

Szombat délután Rahat izraeli beduin városban ismeretlen férfi késsel szúrta meg Slomit Gonén 65 éves izraeli asszonyt, aki lányával a közeli Mismár hánegev kibucból ment vásárolni az arab piacra.

A szurkáló személy elmenekült. Az asszonyt a beer-sévai Szoroka kórházba szállították, ahol nyakán és fülén szenvedett könnyű sérülésekkel kezelték.

Rahat város polgármestere, Talal al-Kirnaui azt állította, hogy a maszkot viselő fiatal férfi nem helyi beduin volt, hanem egy, a városban illegálisan tartózkodó palesztin arab. A polgármester elmondta, hogy városába rendszeresen mintegy 7000 palesztin jár be a Területekről. 

Vasárnap estig a tettest nem sikerült kézre keríteni. A rendőrség a nyomozás részleteire közlési tilalmat rendelt el. 

Megjegyzendő, hogy Rahatban tavaly októberben letartóztatták az izraeli Iszlám Mozgalom helyi vezetőjét. 

Juszuf Abu Gamah ellen az volt a vád, hogy erőszakot hirdetett Izrael ellen. Az Izrael által a nomád beduinok letelepítésére létrehozott, jelenleg 60 ezer lakosú városban egyre több tanító állítja példaképként a gyerekek elé az ISIS-t és a fegyveres iszlám hódítást. 

A rendőrség évente átlagosan száz kődobálási incidenst regisztrál, amit beduin fiatalok követnek el izraeli járművek ellen a negevi autóutakon. 

Fedezd fel a héber nyelvet! ♦ Amiről a hírek szólnak: terror, erőszak

A hírek immár fél éve főleg erőszakról, terrorról szólnak. Héber nyelven: álimut (אלימות). Az erőszakos személy jelzője: álim (אלים) illetve, ha nőnemű az illető – mert erre is akad példa, bőven – akkor álimá (אלימה). Az egyetlen dolog pedig, amit szembe lehet állítani vele, az az erő, héberül kóách (כוח).

A hírek negatív sláger-szava a terrorista: möchábél (מחבל), nőnemű alakja a möchábelet (מחבלת). A kifejezés alapja a chábálá (חבלה), ami alapvetően szabotázs, szándékos károkozás értelmű.

Milyen kár... Mert a chábálá is, a möchábél is a chávál (חבל), vagyis a kár szóval áll rokonságban.

A rendbontás – háfárát széder (הפרת סדר).

Jismáél kései utódai gyakran késsel indulnak gyilkolni. Az sem véletlen, hogy a kés, héberül szákin (סכין) és a veszélyt jelentő szákáná (סכנה) egy tőről származnak. A kockázat, a szikun (סיכון) nemkülönben: ezekben a napokban kockázatos Jeruzsálem vegyes lakosságú részeiben fegyvertelenül sétálni.

Amúgy a fegyver: nesek (נשק). Hangulatilag igen távol áll tőle, de rokon vele a nösiká (נשיקה) szó, aminek a jelentése – csók. Szomorú, de logikus összefüggés fedezhető fel a háborút jelentő milchámá (מלחמה) és a kenyeret jelentő lechem (לחם) között.

A kődobálásra a héber a jiduj ávánim (יידוי אבנים) szót használja. A jiduj – יידוי – a jád –יד  – azaz kéz szóból származik, és elhajítást jelent. Az ávánim – אבנים – az even – אבן – azaz kő szó többesszáma. 

Az általuk előszeretettel használt gyújtópalack avagy Molotov-koktél, héberül bákbuk táv'érá (בקבוק תבערה), rövidítve בקת"ב, az üveget, palackot jelentő bákbuk – בקבוק –és az égést jelentő bé'érá – בערה – szavak összetétele.  

Korántsem szívderítő szó a récách (רצח), a gyilkosság, és elkövetője, a gyilkos, héberül rocéách (רוצח) – nőnemben rocáchát (רוצחת) – mert bizony ilyen is előfordul.

Az áldozat – korbán (קורבן). Ez a szó jelentette ezer évekkel ezelőtt a jeruzsálemi Szentélyben felajánlott állat-áldozatot is, de a mai héber nyelvben mindenféle erőszak kárvallottját is ezzel a kifejezéssel illetik.

A bitáchon (ביטחון) szó is egyre gyakrabban hangzik el a hírekben: biztonságot jelent. A honvédelmi miniszter héberül: szár hábitáchon (שר הביטחון). A bátúách (בטוח) – biztos.
Amikor megrendül az ország biztonsága, mint ezekben a napokban, akkor a kormány, vagyis memsálá (ממשלה) mozgósítást rendel el, aminek héber megnevezése: gijusz (גיוס). A héten több ezer tartalékost hívtak be a határrendőr-egységekbe, amelyeket úgy neveznek, hogy mismár hágvul (משמר הגבול). Rövidített változata: mágáv (מג"ב).

Szolgálatuk helye az ellenőrző pont, ismert angol nevén a checkpoint, héberül máchszom (מחסום), ahol a határrendőrök naponta kerülnek életveszélybe. A szó a láchszom (לחסום) igéből ered, amelynek értelme elzárni, blokkolni, eltorlaszolni. A lezárt út, például baleset miatt: kvis chászum (כביש חסום). A bank átal letiltatott hitelkártya: kártisz ásráj chászum (כרטיס אשראי חסום).

Végül az egész konfliktus hívószava: a palesztin. A bibliai filiszteusok nevéből alakult, akiknek a nevével a mai szentföldi arabok többsége azonosul. Mondani se kell – semmi közük hozzájuk, se nyelvi, se etnikai szempontból: ők a mi rokonaink. Héber (ivri - עברי) és arab (árávi - ערבי) egy testvér... Nem tragikus? 

HÉBER NYELVTANÍTÁS SKYPE-ON IS:

Halmos László

052-3260834
+972-52-3260834
izraelihirlevel@gmail.com