Ég a gyertya, ég... Hanuka 5782-2021: a nyolcadik, az idei utolsó gyertyagyújtás.

2016. április 30., szombat

Amerikai védelmi támogatás Izraelnek: hárommilliárd helyett ötmilliárd dollár ♦ Indok: az iráni rakétafenyegetés kivédése ♦ Netanjáhu: Obama járult hozzá a legnagyobb mértékben Izrael biztonságához

BALLISZTIKUS RAKÉTÁK ELLENI VÉDELEM: MILLIÁRDOKBA KERÜL

Az Egyesült Államok történetének eddigi legnagyobb katonai támogatását ígéri a Fehér Ház Izraelnek, a tárgyalások már folynak. Barack Obama elnök levelet küldött az Egyesült Államok 83 szenátorának, amiben sürgeti a védelmi támogatás növelését.

Az erről szóló közlemény szerint ezt még akkor is betartja az Egyesült  Államok, ha a költségvetési helyzet a saját honvédelmi kiadások csökkentését teszi szükségessé.

A következő 10 évre szóló megállapodásról évek óta folynak megbeszélések a két ország között, amit 2018-ban írhatnak alá és amerikai sajtóértesülések szerint 30 milliárd dolláros volumenű lenne.

Obama és Netanjáhu a tavaly novemberi washingtoni találkozójuk során egyebek között megvitatta a 2017 és 2027 közötti Izraelnek szánt amerikai katonai segély ügyét. Média-értesülések szerint Izrael évi ötmilliárd dollárt kér: a kompromisszum négy és öt milliárd dollár között valószínű.
Netanjáhu fő érvelése: az ellenséges, minden eddiginél pontosabb célra irányítható rakétatechnológia olyan anyagi kihívások elé állítja Izraelt, amely 2007-ben, a segélyek legutóbbi megállapításakor még nem létezett.
Az alku hetekig, hónapokig is eltarthat, de kölcsönös a szándék a kérdés rendezésére. 
Ámosz Hárél, a Háárec napilap katonai szakértője szerint jelenleg 3,1 milliárd dollár érkezik évente, de az amerikai elnökválasztás előtt álló Obama kénytelen növelni az összeget, egyrészt a zsidó adományozók és a befolyásos szavazók miatt, másrészt azért, mert Izrael Washington legbiztosabb közel-keleti katonai és stratégiai szövetségese.
Jelenleg az egyre növekvő izraeli katonai költségvetésnek mintegy hat százalékát fedezi az amerikai segély, amely az évtizedek során folyamatosan veszített jelentőségéből, mert a fejlett iparral és a Földkerekség egyik legfejlettebb, ha nem a legfejlettebb számítástechnikai szakembergárdájával és infrastruktúrájával rendelkező zsidó állam egyre nagyobb részben képes önmaga fedezni védelmi kiadásait. 
Netanjahu Washingtonban elismerte, hogy az amerikai elnökök közül éppen az Izraellel szemben gyakran kritikus Obama járult hozzá a legnagyobb mértékben – katonai technológiák átadásával is – Izrael biztonságához, miután a politikai vitákat leválasztotta a katonai segélyek kérdéséről. 
A Jediot Achronot napilap kiemelte, hogy noha a katonai segély ügyeit csak 2017 végéig kell lezárni és Obama ezt a 2017 januárjában felesküdő utódjára is hagyhatná, de az amerikai elnök még hivatali idejében szeretne megállapodásra jutni.
A lap szerint Netanjáhu az alku során emlékeztetett arra, hogy Izrael csak feleannyi segélyt kap Washingtontól, mint Dél-Korea. ◙ 

1 megjegyzés:

  1. A rakétavédelem jó, bár nem tökéletes.Én a nagyobb fenyegetettséget inkább a cirkáló rakétákban látom, erről meg érdekes módon nem esik szó !

    VálaszTörlés