Ég a gyertya, ég... Hanuka 5782-2021: a nyolcadik, az idei utolsó gyertyagyújtás.

2014. február 9., vasárnap

Hagyjátok a Cáhálra, kit sorozzon és kit ne!



A Jediot Áháronot internetes portálja, a ynet hétvégi vezércikke egyéni látásmóddal tapint rá a hárédi (ultraortodox) fiatalok behívása körül újból fellángolt közéleti vita lényegére.
A cikk szerzője rámutat: a Cáhál, az Izraeli Hadsereg bővében van a sorköteles fiataloknak. Olyannyira, hogy – már csak a Honvédelmi Minisztériumra is vonatkozó takarékossági intézkedések miatt is – a személyzeti parancsnokság keresi a módját, hogy a nem-harci alakulatok létszámát csökkentse.
Ugyanakkor  a kiváló fizikai és mentális tulajdonságokkal rendelkező, a harci alakulatokba alkalmas fiúk, illetve a technológiában és számítástechnikában képzett, vagy képezhető fiatalok körében hiány mutatkozik.
A cikk szerzője szerint a hárédi fiatalok sorozását törvénybe iktatni szándékozó Sákéd-bizottság tervezete – öngól. Sok ezer teljesen fölösleges újonc behívását erőlteti, akiknek a tartása átlagosan havi 5000 sékelébe kerülne az adófizető polgárnak, túl azon, hogy a megengedett halasztás miatt huszonéves, nős hárédi katonák jogos igényeinek kielégítése – szigorúbb kóserság, imaidők tiszteletben tartása, a katonalányok látásának az elkerülése stb. – szinte megoldhatatlan feladatok elé állítaná a felelős elöljárókat.
*
E sorok írója elég öreg ahhoz, hogy emlékezzék a Cáhál egyik legkiválóbb katonájára, a néhai Ráfáél Éjtán (Raful) vezérkari főnökre. Amikor a jellegzetesen szűkszavú tábornokot egy riporter valamikor a nyolcvanas évek elején a hárédi ifjúság besorozásáról  kérdezte, a válasz két szóból állt: „Chász vöhálilá”.  Isten őrizzen!
Ráful tudta, mit beszél.
Azóta nagyot változott a világ, és benne a hadviselés technikája. A változás gyors és drámai. Míg négy évvel ezelőtt a Cáhál 100 katonát igényelt a „kiber”- (számítástechnikai) egységekbe, addig ma sorozásonként 500 ilyen katonára van szükség, de egy-két év múlva már 1000 főről lesz szó. (Ezeket a feladatokat megfelelően képzett hárédi katonák is el tudják látni – feltéve, hogy hajlandóak ilyen irányú képzésre. Intellektuális képességeikkel nincs semmi baj!)
Ha hadsereg választhatna, nyilvánvaló, hogy sokkal kevesebb ultraortodoxot sorozna be, mint amennyit a Sákéd-bizottság szándékozna. Mert végül is a sorozás értelme, hogy a sor alá kerülő fiatalok olyan egységekbe kerüljenek, ahol valós szükség van rájuk, és szolgálatuk fontos legyen mind a hadseregnek, mind a társadalomnak. ◙

2 megjegyzés:

  1. Raful nem hiába mondta ezeket. Tisztában volt a helyzet kényességével és a veszélyességével. Egyet viszont szem előtt kéne tartania a CAHALnak és az izraeli társadalomnak. Mégpedig azt, hogy sajnos Izrael mind a mai napig egy háboruban álló ország. A költségvetés katonai kiadása valóban milliárdokat emészt fel. DE! Szükséges lenne, hogy a lakosság nagyobb része, illetve nyugodtan kimerem mondani egésze, részesüljön egy ugynevezett alapkiképzésban ahol egy egyhónapos oktatás keretében a legalapvetöbb kiképzést megkaphatná, mint fegyverhasználat és elsősegély nyujtás. Ez nem lenne kidobott pénz és a Mismár ha Ezrahi (ha még létezik ez a szervezet) meglehetne valósítani minden városban. A hetvenes években sőt még a nyolcvanas években is voltak ilyen kiképzések nemre és korra való tekintet nélkül. Sokkal kevesebbe kerülne mint a mostani törvénytervezet illetve az erőszakos sorozás. Arról meg felesleges beszélni, hogy mennyire hasznos lenne, ha egy adott helyzetben több "szakképzett" ember állhatna a helyzet magaslatán

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szerintem nem jó a megközelítés ! Ma már hihetetlenül fejlett a technológia,és a fegyverzet amelyhez bizony még most is kemény fizikum és jó állóképesség kell.
      Szóval profi hadsereg kell, mint az USA-ban.
      A miliciák ideje lejárt !

      Törlés