Ég a gyertya, ég... Hanuka 5782-2021: a nyolcadik, az idei utolsó gyertyagyújtás.

2011. augusztus 18., csütörtök

Terrortámadás Eilat közelében – nyolc halott, 31 sebesült • A Légierő aznap este felszámolta a támadásért felelős terrorcsoport vezetőit

Csütörtökön kora délután a Sínai félszigetről izraeli területre beszivárgott palesztin terroristák négy, egymást követő fegyveres támadást hajtottak végre.

Az alaposan megtervezett és összehangolt terrorakció-sorozatban először déli 12 után egy Eilat felé tartó zsúfolt autóbuszt vettek tűz alá.
Fél egy körül az egyiptomi határ közelében, a megtámadott autóbusz irányába tartó katonai őrjárat gépkocsija mellett robbant egy útszélen elrejtett bomba.
Tíz perccel ezt követően ugyanebben a körzetben egy gépkocsira lőttek aknagránátot, amely célt tévesztett.
A negyedik támadásra fél kettő körül került sor: antitank rakétát lőttek egy autóbuszra, amely egy közelben haladó gépkocsit talált el. A gépkocsi valamennyi utasa életét vesztette.
A hadsereg riasztott egységei felvették a harcot a támadókkal, akik közül hetet megöltek. Az összehangolt, több színhelyen végrehajtott támadásban legalább 15 terrorista vett részt. A katonák látták, amint több fegyveres átmenekül egyiptomi területre.
Az esti órákban a körzetet átfésülő határrendőrség egy veterán tisztje esett el a terroristák utolsó ellenállási gócának a felszámolása közben.
A támadásnak hat izraeli polgár, egy katona és egy rendőrtiszt esett áldozatul.
Az egyiptomi kormány délután közölte, hogy országának semmi kapcsolata nincs a terrorakciót elkövetett sejtekkel.
*
A ynet hírportál értesülése szerint Jordánia figyelmeztette Izraelt egy készülő terrortámadásra.
*
Izraeli katonai források úgy tudják, hogy a terrorakció elsődleges célja katonarablás volt, amelyet a helyszínre érkező egységek gyors és erélyes reakciója akadályozott meg.
*
Csütörtök este az izraeli légierő támadást hajtott végre Rafiach (Rafah) városban, a Gázai övezet déli részén. A támadásban a terrorakcióért felelős "Népi Ellenállási Bizottságok" nevű fegyveres csoport három vezetője, két további tagja, továbbá az egyik vezető gyereke is életét vesztette, miután a szervezet vezetősége egyikük házában gyűlt össze.
*
Ehud Barak honvédelmi miniszter súlyos aggodalmának adott hangot, amiért az egyiptomi hatóságok nem képesek kezelni a Gázai övezetből a Sínai félszigetre és onnan Izraelbe átszivárgó terrorizmust.
*
Binjamin Netanjáhu miniszterelnök a Honvédelmi Minisztérium tel-avivi központjában dícsérettel emlékezett meg a titkosszolgálatok és a Légierő összehangolt akciójáról, amelynek következtében, mint mondta, "a terrorakció irányításáért felelős személyek már nincsenek az élők sorában. A miniszterelnök hozzátette: a terrorcsoportok súlyos árat fognak fizetni tetteikért.
*
Csütörtökön este 21 óra után a Gázai övezetből két rakétát lőttek ki Askelon városára. A város határában felállított "Vaskupola" rakéta-elhárító rendszer mind a kettőt a levegőben megsemmisítette. ◙

2 megjegyzés:

  1. Hol voltak a SZINAJBAN levő UN. ( ENSZ) katonák akiknek védeni kellene ezen övezettet. Tudomásom szerint az itteni kontingenset Magyarország adja!!!

    VálaszTörlés
  2. Az 1978-79-ben Camp Davidben tartott tárgyalások után megkötött 1979-es békeszerződés szerint Izraelnek ki kellett vonulnia a Sínai-félszigetről (ezt 1982-ben meg is tette), és a területet az egyiptomi biztonsági erők ellenőrzik az 1982-ben létrehozott Nemzetközi Erő és Megfigyelők (Multinational Force and Observers, MFO) misszió függetlennek tekintett (eredetileg az USA, Izrael és Egyiptom finanszírozta egyenlő arányban) nemzetközi szervezet felügyelete mellett, amelynek feladata az Egyiptom és Izrael közti békeszerződés biztonsági előírásai betartásának megfigyelése, ellenőrzése, esetleges megsértésének megakadályozása, illetve jelentése. A békefenntartói műveleteit légi, földi és tengeri statikus és mobil megfigyelő tevékenységek kombinálásával végzi. A misszióban részt vevő tizenegy nemzet – Ausztrália, Kanada, Kolumbia, a Fidzsi-szigetek, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Új-Zéland, az Amerikai Egyesült Államok, Norvégia és Uruguay – az MFO számára speciális feladatokat végző katonai kontingenseket biztosítanak. Egyúttal ez a legrégebbi missziós művelet, amelyben Magyarország részt vesz 1995-óta, egy 41 fős katonai-rendőri kontingenssel (2 tiszt az MFO törzsénél és 39 fő az MFO Magyar Katonai Rendész alegységében szolgál).
    Az 1979-es békeszerződés az érintett területet négy zónára osztotta (A, B, C, D) és meghatározta azt is, hogy az egyes zónákban milyen hovatartozású csapatok mekkora erőkkel vannak jelen, a C-zóna legészakibb részén található a rafahi terület. Az izraeli biztonsági erők a határ izraeli oldalán kialakított csupán egy kilométer széles D-zónában tartózkodhatnak, ami négy izraeli gépesített zászlóaljat jelent, összesen négyezer katonával és 180 páncélozott szállító harcjárművel. Az MFO feladata, hogy a jelenlévő erők mennyiségét, összetételét, tevékenységét, mozgását és településük rendjét egyaránt ellenőrizze, azért ha Izrael bármilyen csapaterősítést hajtana végre a térségben, az MFO feladata lenne a békeszerződés megsértésének megállapítása.


    A félelem sajnos nem alaptalan. Jézus tanítása mindig érvényes marad: „Azt cselekedjétek másokkal, amit szeretnétek, hogy mások cselekedjenek veletek, mert ez a törvény.” Az univerzum törvénye ez, és nincs ember, aki felülírhatná, vagy megkerülhetné.

    VálaszTörlés