Ég a gyertya, ég... Hanuka 5782-2021: a nyolcadik, az idei utolsó gyertyagyújtás.

2014. október 17., péntek

A harmadik intifáda felé ♦ A palesztinok a Biztonsági Tanácshoz fordulnak

Folytatódik a nyugtalanság Jeruzsálemben és a Nyugati Parton. A rendfenntartó erőket fiatalok, és a közéjük valószínűleg szánt szándékkal beszervezett gyerekek kövekkel és gyújtópalackokkal dobálják.

Csütörtökön egy ilyen támadás alkalmával a Ramallah közelében fekvő Likia városban egy határrendőr életveszélytől tartva a gyújtópalackokat dobáló, fenyegető tömeg felé lőtt. Palesztin jelentés szerint egy, az akcióban részt vett 13 éves gyereket mell-lövés ért, amibe belehalt.

Palesztinok továbbra is állandó kődobálással veszélyeztetik az új jeruzsálemi villamos utasait, amikor a járat az arab-lakta Suáfát negyed mellett halad el.

Jeruzsálemben, az Ármon hánáciv sétálóutcában csütörtökön felgyújtottak egy, a nagyközönség számára felállított Szuká-sátrat. A járókelők arab gyerekeket láttak elfutni a helyszínről. A gyújtogatás a Szukot ünnep és az azt követő Smini áceret kimenetele után történt.

Chaled Mesál, a Katar-ban élő Hamasz-vezető azzal vádolja Izraelt, hogy kihasználva a Szíriában és Irakban folyó eseményeket el akarja foglalni a Templomhegyen emelkedő El-Aksza mecsetet.

Pénteken a hatóságok csak 50 évesnél idősebb férfiakat engedtek fel a Templomhegyre, miután értesülések szerint fiatalok rendbontásra készültek. Asszonyok számára nem volt korlátozás. A muzulmán szertartás események nélkül véget ért. 

A palesztin rendbontás azóta súlyosbodott, mióta kisebb zsidó csoportok – főképpen a zsidó ünnepek alatt – rendszeresen felmennek a Templomhegyre imádkozni.

Az izraeli rabbinátus teológiai-doktrinális irányvonalát meghatározó ultraortodoxok szigorúan tiltják zsidók számára a Templomhegyre történő felmenetelt, miután a Szentély lerombolása, i. sz. 70 óta szünetel a megtisztító ritus.
*
Jasszer Abed Rabbo, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet főtitkára közölte: a legközelebbi jövőben egy olyan tervezetet kívánnak az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjeszteni, amelynek elfogadása esetén a BT követelné Izraeltől a Hatnapos Háború során, 1967 júniusában megszállt Nyugati Part („Ciszjordánia”) feladását, beleértve Jeruzsálem Óvárosát, és azon kerületeit, amelyek 1967-ig jordániai megszállás alatt voltak.

Az Egyesült Államok kormánya felkérte a palesztin vezetést, hogy a tervezet beterjesztésével legalább a jövő év elejéig várjon, a palesztin vezetés azonban a kérést visszautasította, mondván, hogy az amerikai kérés megfogalmazása „homályos”.

Binjámin Netanjáhu miniszterelnök is közölte véleményét, mely szerint ilyen egyoldalú palesztin kezdeményezések csak károkat okozhatnak a békefolyamatnak. ◙

FORRÁS: A Kol JIszráél, az Izraeli Rádió óránkénti hírei és az állomás internetes portálja 

  


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése