Ég a gyertya, ég... Hanuka 5782-2021: a nyolcadik, az idei utolsó gyertyagyújtás.

2014. december 6., szombat

Forradalom az ultraortodox asszony-társadalomban: adjatok nekünk méltó képviseletet – vagy nem megyünk szavazni!

RACHELI IBENBOIM (29) HÁRÉDI AKTIVISTA. ÖNKORMÁNYZATI TANÁCSBA JELÖLTÉK. MEGFENYEGETTÉK, VISSZALÉPETT. 

A harédi – ultraortodox – asszonyok felemelik a fejüket. Kilépnek a kóser konyhák gőzéből.

Az idők változását jelzi, hogy háromezer ultravallásos lány és asszony a minap a Facebookon tette közzé álláspontját. Történelmi igazságot követelnek: megfelelő képviseletet a Kneszetben és más politikai fórumokon. Megelégelték, hogy Tóra-tudós férjeik és apáik a fejük fölött döntsenek őróluk.

A kampány hivatalosan pénteken, december 5-én vette kezdetét egy nyílt levéllel, amelyet mind az askenázi (európai eredetű) Tórahű Zsidóság – Jáhádut HáTorá – párt, mind pedig a SASZ, a szefárd, a közel-keleti országokból származó ultraortodoxok pártja rabbi-vezetőinek címeztek.

“Megggyőződésünk, hogy ultraortodox asszonyok tisztességgel és igazságosan tudnák képviselni a közösség érdekeit a Kneszetben. Sok tehetséges harédi nő van, akik szívesen és odaadóan foglalkoznának az ultraorthodox lakosság szükségleteivel.

Eljött az idő, hogy megkapjuk a bennünket megillető respektust. Elvégre mi vagyunk a családok kenyérkeresői, mi viseljük a Tóra-tanuló férfiak terheit. Soha ne feledjék: mi vagyunk a harédi pártokra szavazók 50 százaléka!”

A meggyökeresedett konvenciók ellen lázadó hölgyek kilátásba helyezték: ha nem kapnak megfelelő arányú képviseletet a Kneszet ultravallásos pártjaiban – nem mennek el szavazni.

Az ultraortodox életvitelt folytatók száma Izraelben meghaladja a másfél milliót. (Izrael összlakossága 2014. végén 8 millió, ebből 6.2 millió zsidó.) 

*

Az izraeli valóságot kevésbé ismerők számára: a tipikus ultraortodox, vagy héberül harédi családban a férfiak többsége egész életét a tanházakban – jesiva, kollél – tölti. 

Igen sok család az asszony munkájából és család-támogató segélyekből él. A szerencsésebb harédi családoknál a férfiak kereskedelemmel vagy ipari tevékenységgel foglalkoznak: ők gyakran támogatják a tanházakat, illetve a szegényebb sorsúakat.  

Az askenázi ultraortodox férfiak tipikus viselete: fekete kaftán vagy sötét kabát, fekete cipő, kalap, szombaton és ünnepkor strájmlinak vagy szpodiknak nevezett prémes kalap – az izraeli nyár párás forróságában is. Az ing alól kilóg a szemlélőrojt, a cicit (cicesz).

A szefárd ultraortodoxok öltözete kevésbé üt el az általános lakosságétól, de a hosszúujjú fehér ing alatt ők is cicitet viselnek.

A lányok-asszonyok – askenáziak és szefárdok – nyakig begombolt blúzban, bokát is betakaró szoknyában (soha nem nadrágban) járnak. Férjes asszonyok parókát viselnek.

Férfi nőnek kezet nem ad, idegen asszony mellé nyilvános helyen – vonat, autóbusz – nem ül le. Számos botrányt okozott, amikor idegen asszony-utasokat az autóbusz hátsó felébe utasítottak.
  
Különböző csoportjaik szellemi vezetői minden esetben rabbik, akiknek döntése az illető csoport számára megfellebbezhetetlen.

A tipikus harédi család népes: a családtervezés nem a módszerük. Gyakori a nyolc-tíz, sőt több gyerekes család. Hadköteles korú ifjaik a hadseregből a közelmúltig automatikus felmentést kaptak; ez a közeljövőben valószínűleg változni fog.

Mindez nem vonatkozik a nemzeti-vallásos táborra, amelynek tagjai európai öltözetben járnak, tipikusan horgolt kipát (fejfedőt) viselnek, a férfiak világi szakmákat is tanulnak, dolgoznak és katonáskodnak.


Lányaik és asszonyaik a hárédi asszonyokéhoz hasonló decens öltözéket viselnek. ◙

4 megjegyzés:

  1. érdekse cikk.kiváncsi vagyok a fejleményekre!!!

    VálaszTörlés
  2. Ha nem ismeri közelről (csak maximum a médiából) a cháredi társadalmat, akkor miért ír róluk? A cikk tele van valótlan állításokkal!

    VálaszTörlés
  3. 1. Ha nem is első kézből, eléggé jól ismerem a chárédi társadalmat.
    2. Azért írok róluk, mert fontos, és létszámában, így befolyásában egyre növekvő rétegről van szó.
    3. Kérem, részletezze, melyik állításom valótlan!

    VálaszTörlés
  4. 1. a tipikus ultraortodox, vagy héberül harédi családban a férfiak többsége egész életét a tanházakban – jesiva, kollél – tölti. - tudom, hogy a média állandóan ezt nyomja, de a valóság, hogy alig van olyan 30 év feletti férfi, aki megteheti, hogy egész napját a tanházban töltse. A legnagyobb részük normális teljes állásban dolgozik valamit és mellette igyekszik napi pár órát tanulásra fordítani. Aki megteheti az fél napot dolgozik, fél napot tanul - de ma már ez is egyre ritkább.

    Ebből következik, hogy nem az asszonyok tartják el a családokat, hanem ugyanúgy, mint bárhol nyugaton, kettőjük fizetéséből élnek, van olyan család, ahol a férfi keres többet és van, ahol a nő.

    A családtámogató segélyek, amiket minden állampolgár felvesz, mint bárhol máshol a világon, messze nem érik el azt az összeget, mint pl amit Magyarországon kap egy család (Gyes, gyed, családi pótlék), szóval ez túl sokat nem nyom a latban.

    Az áskenáz ultraortodoxok igen jelentős része öltözködik ugyanúgy, mint egy átlagos közalkalmazott: fehér ing (akár rövid ujjú! :) ), zakó, nyakkendő.


    2. Férfi nőnek kezet nem ad, idegen asszony mellé nyilvános helyen – vonat, autóbusz – nem ül le. - a pontosítás kedvéért: nő se ad kezet férfinak és ő se ül le férfi mellé. Ez csak azért fontos, mert a bejegyzés szerint a nők a másodrangúak, akikkel a magasabbrangú férfi nem fog kezet. Ez torzítás! Ez egy olyan társadalom, ahol a nemek közötti érintkezés korlátozva van, de emögött nincs semmiféle alsó - felső rendű viszony.

    3. Számos botrányt okozott, amikor idegen asszony-utasokat az autóbusz hátsó felébe utasítottak. A "számos" is nagyon erős túlzás! Főleg, ha kiszámolja, hogy az elmúlt évtized összes hasonló jellegű esetéből - amikor egy nő a busz első felében ült le (és ez azt jelenti, hogy az esetek 99,99%-ban), hány esetben fordult elő ilyen botrány! És ha elő is fordult az elmúlt pár évtizedben mondjuk 10-szer - hiszen minden társadalomban vannak bolondok -akkor is csak olyan autóbuszokon, ahol szeparáltan utaznak a férfiak és a nők.

    4. akiknek döntése az illető csoport számára megfellebbezhetetlen. ez így ilyen formában nem igaz! De hogy ez valójában hogyan működik, azt csak az érti, aki egy kicsit közelebbről ismeri ezt a közeget.

    5. automatikus felmentést kaptak - soha nem kaptak automatikusan felmentést! Csak, ha bizonyították, hogy jesivában, vagy kolelben tanulnak.

    Megértem, hogy fontos írni Izrael kapcsán a cháredi társadalomról, de azt már kevésbé, hogy ezek a cikkek miért negatív hangvételűek az esetek 99,99%-ban! Egy olyan társadalmi rétegről beszélünk, ahol nincs lopás és nincs gyilkosság! Ahol nincs házasságtörés! Ahol az emberek nem verekszenek és nem gyűlölködnek. Ahol a lakásokból nem hallatszik ordítozás: se a gyerekeikkel nem ordítanak a szülők, se egymással, se a szomszédaikkal. Az emberek nem lesznek öngyilkosok. Nincsenek alkoholisták, és nem drogoznak. (Mielőtt belekötne, a nincs az természetesen nem 0%, hiszen kirívó esetek mindenhol vannak). Egy olyan társadalom, ahol az számít értéknek, ha valaki szerény, vagy másokat segít. Ahol a bölcsesség az érték és nem a diploma. Ez az a társadalom, amit a médiának állandóan szapulnia kell, csak azért, mert vannak olyan normáik, amik elütnek a modern nyugati társadalom normáitól. Egy olyan társadalom normáitól, ami nem ismer abszolút értékeket és melynek normái folyamatosan változnak.

    Javaslom, hogy nyugodtan ismerkedjen meg közelebbről evvel a társadalommal! Tényleg nem szoktak harapni! És ismerkedjen meg nyugodtan azokkal a "szegény elnyomott" asszonyokkal is, akikről ír. Bárcsak a mi társadalmunkban lennének a nők fele ennyire megbecsülve. És bárcsak a mi társadalmunkban lenne ennyi nyugodt, kiegyensúlyozott, tanult, boldog nő!



    VálaszTörlés