Ég a gyertya, ég... Hanuka 5782-2021: a nyolcadik, az idei utolsó gyertyagyújtás.

2012. június 5., kedd

Szeressük egymást, gyerekek?

Az internet egyik legnagyobb vívmánya az általa összekötött tömegek – milliárdok! – valódi vélemény-nyilvánításának a megismerése. 

Ma már nem csak az újságok, rádió- és televízió állomások hírszerkesztői által megszerkesztett és befolyásolt, vagy irányítani szándékozott közvélemény és közhangulat követhető. A világhálón megjelenő hírportálok, újságok, blogok után következő hozzászólások révén az olvasó tömegek néha okos, néha oktalan, de mindenképpen őszinte és szívből jövő valódi álláspontját is láthatja-követheti mindenki.


Az internetes közösség egyik érdekes vélemény-nyilvánítási a cikkek-tanulmányok végén található, feltartott ujjú rajzocska, a LIKE (angolul „Tetszik”, vagy „Kedvelem”) ikon. Millió és millió olvasó száz és száz nyelven fejezi ki kritikáját a látottak-olvasottak felett.

A „Minden másképpen van” Karinthy-bölcsességet ha nem is minden, de sok esetben igazolják az egyszerű, hétköznapi internet-böngészők, akik a nekik tetsző, az általánosan elterjedt vélekedéseknek ellentmondó tudást értékelik a kis rajzocskára történő egér-kattintással.

Ilyen meglepetést tapasztal az izraeli külügyminisztérium számítástechnikai osztálya, amely – egyéb nyelvek között – egy „Izrael arabul beszél” nevű információs oldalt tett fel a népszerű Facebook közösségi oldalra.

Az ötlet nem maradt hatástalan. Rövid időn belül 111 ezer „LIKE” visszajelzés érkezett az arab államokból – ennek 30 százaléka éppen történelme talán legsúlyosabb belpolitikai válságával küzdő Egyiptomból!

A bátrabbak és tanultabbak írásban is reagáltak az izraeli kezdeményezésre. „A legjobb, amit Izrael tehetett, ennek az ablaknak a megnyitása az arab világ felé” – írta a Facebook-oldalra az egyik egyiptomi böngésző.

„Mindeddig azok közé az egyiptomiak közé tartoztam, akik Izraelben a Sátán földi megtestesülését látták. Most megismerem a velünk szemben álló fél véleményét is” – írja egy másik.

„Ez az oldal sok mindent megvilágít, amit az arab sajtó eltakar előlünk, főleg, ami a palesztin-problémát illeti” – így egy további böngésző.

Az ötlet és a megvalósítás egy Timora Shapira nevű fiatal hölgy, a jeruzsálemi külügyminisztérium alkalmazottja érdeme, akinek a Facebook-oldala itt látható.


FORRÁS: Mááriv

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése