Mohammed Murszi egyiptomi elnököt teljes diplomáciai tiszteletadással fogadta vendéglátója, Mahmud Ahmadinezsád, az Iráni Iszlám Köztársaság elnöke. Murszi személyében több, mint harminc év óta első ízben érkezik egyiptomi államférfi Iránba.
Az egyiptomi államfő az el nem kötelezett országok Teheránban tartott értekezletére érkezett, amelynek 120 tagja az úgynevezett Harmadik Világ afrikai, ázsiai és kisebb arányban latin-amerikai „fejlődő” (azaz, sajnos, zömmel fejlődésképtelen társadalmakkal rendelkező) államai.
Mahmud Ahmadinezsád tüntető szívélyességet nyilvánított vendége felé, aki nem takarékoskodott a figyelemre méltó megnyilatkozásokkal.
„A jelenkori történelem legkritikusabb szakasza előtt állunk.” E kijelentése egyéni értékelést tükrözhet, bár az őt pártoló szervezet, a Muzulmán Testvériség, az iráni síiták és az utóbbiak által felfegyverzett libanoni Hezbollah valóban generálhat történelmi szinten kritikus helyzeteket.
„A Biztonsági Tanács megreformálása legyen az első lépés a 21. század új világrendje felé, amely rend többé nem a 20. század visszatükröződése” – tette közzé nagyléptékű gondolatait a Föld bolygó lakóinak jövőjéről. Murszi egy „a jelenleginél igazságosabb világ” szükségességéről is beszélt.
Mohammed Murszi elnök méltatta az országa és Irán közötti stratégiai partnerséget – legalábbis Mahmud Ahmadinezsád iráni elnök irodája által kiadott kommüniké szerint.
Az értekezlet vendéglátója, Ahmadinezsád az egyiptomi vendég előtt kijelentette: „A cionista rezsim fenyegetést jelent a körzet népei és az egész világ számára”.
Az értekezletre Mahmud Abbász, a Palesztin Önkormányzat elnöke is hivatalos. A közte és Ahmadinezsád közti megbeszélésről nem jelent meg tájékoztató.
Egyiptom és Irán az Iszlám két nagy ágának, a szunnita és a síita ágnak a legfőbb képviselői innen és onnan. Egymásra találásuk az iráni világi vezetés bukása után 33 évvel, és az egyiptomi világi vezetés bukása után másfél évvel látszik megvalósulni. A szunnita Muzulmán Testvériség és a síita ajatolla-rendszer összeölelkezése mögött a nyugati „fehér” kultúra és értékrend, és annak egyetlen Közel-Keleti képviselője, Izrael gyűlölete gyanítható. ◙
Izraelnek új kihívások elé kell néznie....Az erő politikája helyett valami mást kell elővezetni.
VálaszTörlés