Ég a gyertya, ég... Hanuka 5782-2021: a nyolcadik, az idei utolsó gyertyagyújtás.

2012. január 12., csütörtök

Ejtőernyős újoncok zászlós felvonulása a jeruzsálemi Óváros muzulmán negyeden át: provokáció?


Csütörtökön este (január 12) tartották az ejtőernyősökhöz bevonuló katonák eskü-szertartását. Az eseményre, mint az elmúlt évtizedekben minden alkalommal, Jeruzsálem Óvárosában, a Nyugati Fal előtti térségen került sor.

Az idén azonban egy, az Óvárosban működő jesiva (vallási kollégium), az Ateret Kohanim (a név jelentése „Kohaniták koronája”) megszervezte, hogy kilencven újonc az Óváros muzulmán negyedén zászlókkal és léggömbökkel, a Hátikvát (Izrael nemzeti himnusza) és az „Ám Jiszráél cháj” (Izrael népe él) jelszót kiáltva vonuljanak végig az eskütétel színhelyére.

A felvonulást olyan utcákban és sikátorokban tartották, amelyekben már több zsidók elleni támadást hajtottak végre, köztük halálos kimenetelűeket is. Az Ateret Kohanim szervezte demonstrációt a Cáhál, az izraeli hadsereg szóvivője provokációnak nevezte.

A jesiva a nemzeti-vallásos ortodox irányzathoz tartozik, amelynek végzettjei tanulmányaik végeztével bevonulnak és teljes katonai szolgálatot végeznek. Világnézetét és oktatási metodikáját a világi pártok és a társadalom baloldali és liberális része szélsőségesnek tartja.

A hírt a Jediot Achronot napilap héber és angol hírportálja egyaránt közli. Angolul értő olvasóimnak az angol híroldal cikke érdekesebb, már csak azért is, mert a hozzászólások a Földkerekség minden pontjáról érkeznek: nem ritkán arab és muzulmán országokból. Vannak állandó palesztin kommentelők is.

Egy hozzászólás: „Mi történt? Nem Izrael fővárosáról van szó?”

Más olvasó a zsidó és keresztény turistákat a muzulmán negyedben ért inzultusokat említi, de olyan is akad, aki szégyelli, hogy „Egyesek az izraeli hadsereget az „agresszív nacionalizmus szolgálatába állítják”.

1 megjegyzés:

  1. Ha Izraeli újoncok Izrael fővárosában Jeruzsálemben felvonulnak,és hazafias dalokat énekelnek,az természetes.Aki ezt provokációnak tartja,az menjen a 22 arab Állam bármelyikébe.Az ejtőernyősök voltak azok,akik 1967-ben felszabadították a Jeruzsálemi óvárost az 1949-óta tartó Jordán megszállás alól.

    VálaszTörlés