Senabandegóne ázíz… avagy Izrael hírszolgálata ablakot vág az iráni sötétségbe
Ezekkel a számunkra különös hangzású szavakkal köszönti hallgatóit minden, perzsa nyelven sugárzó rádióállomás bemondója. Jelentése: kedves hallgatóink.
Több, mint harminc éve már, hogy Irán népével jórészt csak a rádió útján lehet kapcsolatot tartani. Menáse Ámir évtizedek óta a Kol Jiszráél, az Izraeli Rádió perzsa adásának a vezetője. Maga is Irán szülötte, nyelvének, kultúrájának ismerője, szerelmese. A nyugati világ egyik legrangosabb Irán-szakértőjeként tartják számon őt.
Az izraeli televízió második műsora rövid riportműsort készített vele és az adás más munkatársaival. A riporter kérdéseire a kívülállót meglepő válaszokat hallhattunk.
– Hallgatják Iránban a Kol Jiszráél perzsa nyelvű adásait?
– Naponta és tömegesen! A visszajelzésekből ítélhetően körülbelül annyi hallgató hallgat minket naponta, közel annyi, amennyi Izrael lakossága, mintegy hatmillió lélek. (Iránnak több, mint 65 millió lakosa van, ebből mindössze 25 ezer a zsidó!) A más nyugati adások visszajelzéseiből ítélve – már ahol ezek eredményei elérhetőek számunkra – az izraeli rádió magasan a leghallgatottabb külföldi rádióadás.
– Hogyan és honnan kapnak visszajelzéseket?
– Bármilyen meglepő, az adás által megadott telefonszámokra tömeges hívások érkeznek. Iránból ugyanis hívhatók külföldi számok.
– Van olyan hallgató, aki saját nevén mutatkozik be?
– Nyomatékosan felhívjuk hallgatóink figyelmét, hogy ezt saját biztonságuk érdekében ne tegyék.
– Mit mondanak a telefonba?
– Többségük nagy rokonszenvet nyilvánít Izrael iránt. A bő harminc éve uralkodó "iszlám forradalom" önkénye a jelek szerint nem volt képes a tömeges agymosásra. Az iráni nép zöme nem úgy tekint ránk, ahogy a hivatalos propaganda nevez minket. Nem "kis sátánt" látnak bennünk, hanem egy követni való, sikeres, közeli országot.
– Internet, e-mail, közösségi oldalak?
– A Kol Jiszráél, az izraeli rádió perzsa nyelvű adásának van honlapja, és több más médián is elérhetők vagyunk. De erről ennyit…
– Miért éppen Izraelre tekintenek így? Vannak nálunk jóval nagyobb, gazdagabb, biztonságosabb országok.
– A Nyugat messze van. Amerika számukra mintha más bolygó lenne. Elérhetetlen. Mi azonban itt élünk a Közel-Keleten, ugyanott, ahol ők.
– Hogyan látja az iráni lakosság velünk rokonszenvező hányada a zsidó-arab ellentéteket?
– Sok perzsában él egy tradicionális fenntartás az arabokkal szemben. Az Irak-Irán háború és annak számos iráni áldozata ezt csak kidomborította. De akárhogyan is érezzenek az izraeli-arab konfliktusban, a kapott telefonok szerint a hallgatók értékelik állomásunk objektív, gyors, első kézből származó értesüléseit. És a hírekből következtetéseket vonnak le, összehasonlításokat tesznek. Hogyan is lenne elképzelhető például Iránban az, hogy egy államelnököt börtönbe csukjanak, egy minisztert vagy egy titkosszolgálati főnököt felelősségre vonjanak, netán repítsenek az állásából… Vagy, hogy tábornokoknak háborúban elkövetett tévedéseit az újságok, a rádió, a televízió nyilvánossága előtt bírálja maga a nép, a hallgatók, a nézők?
– Önök szerint sikerül az ajatollák rendszerének elhallgattatnia a diákokat és a társadalom más elégedetlen rétegeit?
– A Forradalmi Őrség viszonylag csekélyszámú, a hatalmas többség által gyűlölt rohamcsapat. Ők nagyon félnek az Iszlám Forradalom esetleges bukásától, bár ma erről még senki nem beszél nyíltan. De félnek, ezért mindenre elszántak. Hogy megnyugszik-e a diákság? Amikor például egyetemi vizsgák folynak, aligha tüntethetnek. A jövőben elképzelhető egy valódi „perzsa tavasz”.
– A Kol Jiszráél adása egy fontos, de specifikus területre enged betekintést. Van-e esélye az iráni polgárnak rálátnia a világra, a tőle elzárt külföldre?
– A rádión, Izrael, Amerika Hangja, a BBC és más perzsa nyelvű adáson kívül a műholdas televíziós és rádiós adások jelentik a legnagyobb fenyegetést Ahmadinedzsádéknak. A szatellitás rendszereket erősen fejlesztik Iránban, hogy számos nyelven sugárzott rádió- és televíziós adásokkal terjesszék a világban az Iszlám Forradalom propagandáját. A dolog azonban fordítva sült el. A technika "nem megfelelő kezekbe" került, a lakosság széles rétegei láthatják a televízió képernyőjén, a műholdas adások révén, hogyan élnek emberek józanul vezetett országokban.
Az ajatollák észrevették, hogy hibáztak: ma már tilos parabola-antennák felszerelése a háztetőkre. Az elmúlt években önkéntes iszlám aktivisták antennák ezreit kobozták el. Ugyanígy jártak el a külföldi video-szalagokkal is. Egy egyszerű technikai részlettel azonban nem számoltak: azzal, hogy a műholdak vételéhez nem feltétlenül szükséges, hogy a parabola-antenna a háztetőn legyen. Akkor is kifogástalan vétel érhető el, ha az antenna a lakás belterében van, mondjuk az erkélyen, gondosan álcázva...
Az ajatollák észrevették, hogy hibáztak: ma már tilos parabola-antennák felszerelése a háztetőkre. Az elmúlt években önkéntes iszlám aktivisták antennák ezreit kobozták el. Ugyanígy jártak el a külföldi video-szalagokkal is. Egy egyszerű technikai részlettel azonban nem számoltak: azzal, hogy a műholdak vételéhez nem feltétlenül szükséges, hogy a parabola-antenna a háztetőn legyen. Akkor is kifogástalan vétel érhető el, ha az antenna a lakás belterében van, mondjuk az erkélyen, gondosan álcázva...
– Adja Isten, hogy béke legyen, bőség legyen itt, ott, és mindenütt a Földkerekségen…
– Úgy legyen, ámen.◙
FORRÁS: Az izraeli TV2 egy régebben készült interjúja, amely a mai napig nem vesztett aktualitásából
A Perzsa nép nagy múltú dicső,művelt nép.
VálaszTörlésNem érdemelte meg ezt a vallási diktatúrát.
Remélem,hogy sikerül felszabadulniuk a diktatúra alól.